Tata, a co to wojna światowa?

Tata, a co to wojna światowa?

„- a co się stało?

– dwa kraje mają ze sobą wojnę

– ale my nie będziemy?”

(…)

„- tata, a co to wojna światowa?”

To przykłady krótkich dialogów z dziećmi z ostatnich dni. Te powyżej to wymiany zdań z 7-letnią córką po tym, jak po raz kolejny zobaczyła obrazki wojenne w telewizji. A tych odciąć się nie da.

Dopiero co szukaliśmy sposobu na tłumaczenie dzieciom pandemii, konieczności noszenia masek, a już przed nami – rodzicami – kolejne wyzwanie: jak mówić o wojnie, która toczy się tuż za naszymi granicami?

Staramy się być szczerzy z dziećmi. Trudno zachować w tajemnicy to, co się dzieje naokół. Jeśli nawet jakimś cudem nabralibyśmy wody w usta, pilnowali wyłączania TV, to i tak sroga rzeczywistość dopadnie ich w szkole. Nauczyciele też o tym mówią. Rówieśnicy również.

Wczoraj wyciągnąłem z biblioteczki domowej książkę Pawła Beręsewicza “Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Kupiłem ją kilka miesięcy temu, ponieważ 1) słyszałem o niej wiele dobrego 2) dzieci lubią książki tego autora (seria o Ciumkach). Wczoraj przypomniałem sobie o niej. Gorąco polecam.

Pozwala oswoić dzieci z trudnymi tematami. Książka została wydana wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego i odwołuje się do polskiej historii II wojny światowej. Jest na tyle – niestety – uniwersalna, że może być dzisiaj jednym z tłumaczy, pomiędzy skomplikowanym światem dorosłych a światem dzieci. 

Więcej o książce tutaj – https://lubimyczytac.pl/ksiazka/85988/czy-wojna-jest-dla-dziewczyn

Tata poleca również poradnik ZNP – “Jak rozmawiać o wojnie w Ukrainie w szkole” – materiał dla nauczycieli.

https://znp.edu.pl/poradnik-jak-rozmawiac-o-wojnie-w-ukrainie-w-szkole/

Kontynuując przeglądanie tej strony www, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies i akceptujesz naszą Politykę Prywatności. Jeśli nie zgadzasz się z nią, opuść stronę. Ale mamy nadzieję, że wrócisz! Tata poleca! więcej informacji

Serwis Tatapoleca.pl wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "OK" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Zapoznaj się z naszą polityką ochrony danych osobowych - www.tatapoleca.pl/rodo

OK